År
2025
Student
Mirjam Ingrid Fjukstad Gamborg
Prosjekt
Fellesprat
Tagget
Communication, bærekraft, verktøy
undefined
undefined

Fellesprat er en samling kommunikasjonsverktøy for møter mellom mennesker der man ikkehar et felles språk. Verktøyene er ment som et hjelpemiddel for ansatte og frivillige i Nabolagshuset på Grønland i Oslo. Målet er å bidra til at Nabolagshuset kan skape connectiontil flere mennesker i sitt nærområde. De er helt avhengige av å nå ut til flere innbyggere for å nå sine mål. Et treffende tilbud fra dem kan sørge for at barn og unge tidlig får bidra inn i sitt nærmiljø, og flere får knytte tilhørighet til sine naboer og området, helt gratis.

Verktøyene er ment til å supplere de naturlige responsene for å kommunisere med noen uten å kunne samme språk, som ansiktsuttrykk og bevegelser. Samlingen består av fire produkter, og er utviklet for å utruste de ansatte og frivillige i Nabolagshuset for å få god kontakt med dem som kommer innom. Det er lagt til grunn at det ikke er et mål å lære bort språk med disse verktøyene, men å klare å kommunisere Nabolaghusets tilbud og å holde samtaler, slik at dem som kommer innom kobles på fellesskapet. Ved å nå ut til enda flere i området vil det legge til rette for større fellesskap i nabolaget.

Verktøyene er utviklet i samarbeid med Nabolagshuset, med jevnlige kontaktpunkter gjennom prosessen. Utover dette har det vært viktig i hele perioden å ha kontakt med innbyggere på Grønland for å få deres input og innsikt. I hver fase av prosessen har det vært metoder for å koble dem på prosjektet, som for eksempel intervjuer, kulturell probe, og brukertesting. Utover dette har innsiktsarbeidet rundt kommunikasjon og tilhørighet vært spesielt viktige for arbeidet.

De fire verktøyene:

Figurer i tre, for å visualisere ting og konsepter som kan være vanskelige å tegne eller vise med bevegelser. Disse er delt i tre større kategorier: Fritid, arbeid, ting.

Temabok, med informasjon om Nabolagshusets funksjoner på fire språk som er relevante i området

Digital plantegning av dagens lokale, for planlegging og tydeliggjøring av hvilke deler av lokalet som blir brukt til hvilke tider.

Infoskilt i tre, for å enkelt vise at om brukere kunne tenkt seg en aktivitet så kan Nabolagshuset hjelpe å realisere den.